W 2022 roku kredytobiorcy frankowi złożyli rekordową liczbę pozwów przeciwko bankom. Ministerstwo Sprawiedliwości opublikowało oficjalne dane dotyczące liczby pozwów o kredyty waloryzowane kursem franka, które wpłynęły do sądów rejonowych, okręgowych i apelacyjnych w minionych kwartałach. Wyniki te wskazują na wyraźny wzrost liczby pozwów w ubiegłym roku, szczególnie w IV kwartale.
W 2022 roku sądy okręgowe (I instancja) przyjęły ponad 64 tysiące pozwów o kredyty waloryzowane kursem franka. W tym samym czasie rozpatrzyły ponad 30 tysięcy spraw frankowych. Sądy II instancji zakończyły postępowanie w ponad 5 tysiącach sporów o hipoteki frankowe, przyjmując w tym czasie około 16 tysięcy nowych spraw.
Według nieoficjalnych szacunków, sporem sądowym objęto jak dotąd ponad 1/3 aktywnych umów frankowych, a kolejna fala pozwów może ruszyć już na jesieni. Wszystko to może oznaczać, że banki będą zmuszone do zwiększania rezerw na wadliwe hipoteki.
Warto zauważyć, że liczba zawartych ugód z bankami wygląda blado w porównaniu z liczbą pozwów. Na przykład, mBank zawarł z frankowiczami tylko 4,7 tysiąca porozumień, podczas gdy liczba spraw sądowych przeciwko tej instytucji jest prawie 4 razy większa.
W związku ze zmianami w Kodeksie postępowania cywilnego sprawy o kredyty frankowe powinny niebawem przyśpieszyć, zwłaszcza w Warszawie. Po nowelizacji kodeksu do Warszawy będą trafiać tylko pozwy od mieszkańców stolicy i jej bezpośrednich okolic, co przyczyni się do szybszego rozpatrywania spraw.
Eksperci prognozują, że jeśli Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej potwierdzi ustalenia Rzecznika Generalnego, należy się spodziewać szturmu kredytobiorców na sądy. W takim przypadku, bankom nie będzie należeć się żadne wynagrodzenie za to, że klienci korzystali z udzielonego im kredytu.
FAQ
- Ile pozwów złożyli kredytobiorcy we frankach w 2022 roku? W 2022 roku kredytobiorcy we frankach złożyli 64 tysiące pozwów przeciwko bankom.
- Ile spraw sądowych związanych z kredytami we frankach rozpatrzono w 2022 roku? W 2022 roku sądy rozpatrzyły 30 790 spraw związanych z kredytami we frankach.
- Ile spraw dotyczących kredytów we frankach trafiło do sądów apelacyjnych w 2022 roku? W 2022 roku do sądów apelacyjnych trafiło 16 091 spraw dotyczących kredytów we frankach.
- Czy liczba pozwów związanych z kredytami we frankach wzrosła w 2022 roku? Tak, liczba pozwów związanych z kredytami we frankach wzrosła, szczególnie w IV kwartale, który był rekordowy pod tym względem.
- Jak wpłynęło orzeczenie TSUE na liczbę pozwów? Wrześniowe orzeczenie TSUE, korzystne dla kredytobiorców, mogło wpłynąć na wzrost liczby pozwów.
- Jaka część aktywnych umów frankowych mogła zostać objęta sporem sądowym? Szacuje się, że nawet ponad 1/3 aktywnych umów frankowych mogła zostać objęta sporem sądowym.
- Czy zmiany w kpc wpłynęły na tempo rozpatrywania spraw związanych z kredytami we frankach? Zmiany w kpc mogą wpłynąć na przyspieszenie rozpatrywania spraw związanych z kredytami we frankach, zwłaszcza w Warszawie.
- Czy istnieją wyspecjalizowane wydziały sądów do spraw związanych z kredytami we frankach? Obecnie nie ma wyspecjalizowanych wydziałów do spraw związanych z kredytami we frankach, ale zwiększenie liczby takich spraw w sądach w stolicach powiatów i województw może przyczynić się do szybszego orzekania.
- Jaki wpływ mogą mieć wyroki TSUE na sytuację banków i kredytobiorców? Jeśli TSUE potwierdzi ustalenia Rzecznika Generalnego, należy się spodziewać większej liczby kredytobiorców ubiegających się o unieważnienie umów, co może wpłynąć na koszty dla sektora bankowego.
- Jakie są szacunkowe straty sektora bankowego wynikające z pozwów związanych z kredytami we frankach? Według KNF, straty sektora bankowego mogą wynieść nawet 101,5 m