Sejm uchwalił kolejną reformę postępowania cywilnego, a mianowicie ustawę z dnia 26 stycznia 2023 r. o zmianie ustawy – Kodeks postępowania cywilnego oraz niektórych innych ustaw. W relacji prasowej dotyczącej tej nowelizacji, odnotowano kilka istotnych zmian.
Kredytobiorcy, którzy zamierzają wystąpić z roszczeniami przeciwko bankom w związku z umowami kredytów indeksowanych, powinni zwrócić uwagę na przepis przejściowy (art. 18 ust. 1). Przepis ten stanowi, że w okresie 5 lat od dnia wejścia w życie ustawy, powództwo konsumenta o roszczenie związane z zawarciem umowy kredytu waloryzowanego, denominowanego lub indeksowanego do waluty innej niż waluta polska, będzie można wytoczyć wyłącznie przed sąd, w którego okręgu powód ma miejsce zamieszkania.
Taka zmiana wynika z istotnego obciążenia „Wydziału Frankowego” Sądu Okręgowego w Warszawie. Nowe przepisy wejdą w życie w ciągu 14 dni od dnia ogłoszenia (art. 30). Ustawa została skierowana do Senatu i po rozpatrzeniu, ponownym głosowaniu w Sejmie oraz podpisaniu przez Prezydenta, za około 2-3 miesiące „Wydział Frankowy” Sądu Okręgowego w Warszawie zostanie zamknięty dla nowych powodów-konsumentów.
Oznacza to, że kredytobiorcy, którzy chcieliby, aby ich sprawy rozpatrywał „Wydział Frankowy” Sądu Okręgowego w Warszawie, mają stosunkowo niewiele czasu na przygotowanie i wniesienie pozwu.
Warto dodać, że powództwa ze strony banków, zwłaszcza o zwrot kredytu (świadczenia nienależnego) oraz o „wynagrodzenie za korzystanie z kapitału”, nadal będą rozpoznawane przez „Wydział Frankowy” zgodnie z jego właściwością, czyli „rozpoznawanie spraw cywilnych dotyczących umów kredytu denominowanego lub indeksowanego do walut obcych”.